درباره

من رویائی دارم ...

 

در کشور ما به دلیل مشکلات مختلف اقتصادی، زیست‌محیطی، رشد جمعیت، منابع دردسترس محدود انرژی و مطالبه‌گری جمعیت جوان کشور خصوصا قشر متوسطِ تحصیل‌کرده که درصد قابل توجهی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، فرهنگ‌سازی و حرکت حساب شده به سمت تغییر و تحول در صنایع مختلف با کمک فناوری‌های دیجیتال یک الزام بسیار پررنگ است. این الزام از دو منظر ظهور و بروز دارد. اول نیاز اساسی به افزایش کارائی صنایع و سازمان‌ها جهت مدیریت بهتر هزینه‌ها و دوم ارائه محصولات و خدمات جهانی مبتنی بر فناوری دیجیتال به منظور عقب نماندن از روند تصاعدی افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد جهانی. هر دو مورد اقتضا می‌‎کند هر دو بخش خصوصی و دولتی نسبت برنامه‌ریزی برای تغییر و تحول دیجیتال بر اساس ظرفیت‌های فناوری‌های دیجیتال اهتمام و توجه ویژه داشته باشند. 

اما نه تحول مفهوم جدیدیست و نه فناوری دیجیتال کشف تازه‌ای. اما ترکیب این دو واژه و ابداع عبارت «تحول دیجیتال» بیش از هر چیز اهمیت دو موضوع «سرعت» و «تطابق‌پذیری» را در دنیای پر از بی‌ثباتی، عدم قطعیت، پیچیدگی و ابهام کنونی گوشزد می‌کند. تحول دیجیتال ابدا مفهومی لوکس و موجی زودگذر نیست. فناوری دیجیتال برای بهتر کردن زندگی مردم بوجود آمده و نه تنها حذف آن از زندگی بشر ممکن نیست، بلکه روز به روز میزان وابستگی زندگی مردم به آن بیشتر و بیشتر خواهد شد. تحول دیجیتال موضوعی صرفا مربوط به فناوری نیست اما فناوری زیرساخت و بستر آن را فراهم می‌کند. تحول دیجیتال موضوعی مربوط به فرهنگ سازمان و ایجاد کسب و کارهایی جدید است که خروجی آن محصولات و خدمات بصورتی بهتر، ارزان‌تر و سریع‌تر و مبتنی بر نیازهای جدید انسان‌ها باشد. 

مهم‌ترین عوامل موفقیت برنامه‌های تحول دیجیتال در هر کشور و در هر سازمان، تعهد عملی مدیران و رهبران و از طرفی تغییر نوع نگاه به سرمایه‌های انسانی به عنوان بزرگترین عامل پیشرفت و موتور محرک هر برنامه است.

      اگرچه در کشور ما هنوز مقدمات لازم برای تسریع مفهوم تحول دیجیتال پیاده‌سازی نشده و شاهد اختلالات و نابسامانی‌هایی در هر دو حوزه‌ی بستر فناوری و نیز کمبود نیروی انسانی فناور هستیم، اما مسیر محتوم ما برای بهبود زندگی مردم و افزایش چابکی و کارایی صنایع، تحول دیجیتال است. تحول دیجیتال مسیر رشد کشور را سرعت می‌بخشد و ایران را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می‌‎کند. ایران آباد، رویای مشترک همه‌ی ماست و من هم با شما در این رویا اشتراک دارم.

ما راه زیادی برای تحقق این رویا داریم و مسیر تحول دیجیتال در کشور ما طولانی‌تر و سخت‌تر از سایر کشورهاست. فارغ از نیازمندی‌های کلان و پیش‌نیازهای اساسی تحول دیجیتال در هر کشوری، «فرهنگ» را می‌توانیم مهمترین عامل محرک برای حرکت در مسیر تحول دیجیتال بدانیم. یکی از عوامل تقویت فرهنگ نیز تقویت ادبیات موضوع و به اشتراک گذاشتن شکست‌ها و موفقیت‌ها در برنامه‌های تحول دیجیتال در ایران و جهان است.

هدف من کمک به تحقق این رویا از طریق تولید محتوای مناسب و به اشتراک‌گذاشتن آن برای علاقه‌مندان به تحول دیجیتال است.